Сподели

Търсене на имоти

Даден е стартът на обособяването на Индустриална зона Сандански

С подписването на Меморандум между кмета на Община Сандански Кирил Котев и изпълнителния директор на Национална компания „Индустриални зони“ (НКИЗ) Антоанета Барес, на 20 октомври 2017 г. е даден стартът на изграждането на Индустриална зона (ИЗ) Сандански. На събитието е присъствал и заместник-министърът на икономиката Александър Манолев, информира официалният сайт на Министерството на икономиката (МИ). За запознаване с проекта за обособяване на индустриалната зона, в гр. Сандански е пристигнала и чуждестранна бизнес делегация.


Предвид възможността на ИЗ Сандански да предложи близост до солунското пристанище и достъп до единния европейски пазар, зоната може да бъде атрактивна за инвеститори от трети страни, е пояснил заместник-министър Манолев, като е съобщил, че вече са водени разговори с компании от Индия и Китай, търсещи подобна локация. Бъдещето на проекта, който има сериозен потенциал, ще бъде определено именно от инвеститорския интерес към зоната, а също и от създаването на механизъм не само за привличането, но и за задържането на инвестиции в региона. Според предоставените от икономическия заместник-министър данни, през това направление преминават сериозни обеми товари, като само за първото полугодие на 2017 г. стокообменът между България и Гърция е в размер на 1.5 млрд. евро и спрямо същия период на 2016 г. е увеличен с 8.4%, а за последните десет години южната ни съседка е на трето място по обем на инвестициите в България – 3,7 млрд. евро. През този регион преминава и част от стокооборота с Македония, който за 2016 г. показва размер на износа около 390 млн. евро, а на вноса - 245 млн. евро.
 
Проектът за изграждането на ИЗ Сандански, който общината подготвя от дълго време, ще бъде реализиран на територия в землището на село Дамяница, заради добрата автомобилна и жп свързаност и потенциала  за развитие на локацията, е заявил кметът на Сандански Кирил Котев, като е изразил надежда, че проектът ще спомогне не само за увеличаване на доходите, но и за създаване на заетост, задържане и завръщане на младите хора в общината. Според изпълнителния директор на НКИЗ Антоанета Барес, обособяването на ИЗ Сандански е поредна стъпка по реализиране приоритетите на МИ за създаването на нови и развитието на съществуващите индустриални зони. Предвид липсата на такава зона в Югозападна България, Сандански има всички предпоставки да се развие като център, насочващ инвеститорите с интерес към тази част на страната. Индустриална зона Сандански ще се намира на 500 км. от 9 европейски столици и най-големия град в Европа – Истанбул и на 2 часа път от икономическите центрове на България, Гърция и Македония.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини