Сподели

Търсене на имоти

Как се отразяват буреносните облаци на световната икономика върху пазара на търговски недвижими имоти в Азиатско-тихоокеанския регион?

Според наскоро публикувания доклад „Asia Pacific Capital Tracker“ за третото тримесечие на 2022 г., обемът на търговските инвестиции е намалял с 29% на годишна база, достигайки 28 милиарда долара. По заключения на анализаторите, това се дължи на комбинация от по-малко сделки на основните пазари, бързо обезценяване на валутата спрямо щатския долар и нарастващата цена на дълга, предизвикана от агресивното затягане на лихвените проценти в САЩ.
 
Стюарт Кроу – гл.изп.директор „Капиталови пазари – Азиатско-Тихоокеански регион“ в JLL: „Условията на глобалните пазари на недвижими имоти се промениха през годината и в резултат на това инвеститорите, активни в Азиатско-Тихоокеанския регион, възприеха по-предпазлив подход към разгръщането на капитал през третото тримесечие. Въпреки продължаващите макроикономически предизвикателства, инфлационните опасения и нарастващите разходи на дълга, инвеститорите, за които говорим, остават като цяло положителни по отношение на недвижимите имоти в Азиатско-Тихоокеанския регион и поддържат средносрочни до дългосрочни планове за продължаване на разширяването на присъствието си“.
 
Експертният доклад показва, че през разглеждания период активността на инвеститорите в Австралия е била стабилна, заради подкрепата на няколко важни сделки с офиси в Сидни и Мелбърн – общо 7,3 милиарда долара или ръст от 15% на годишна база. Корея остава един от най-устойчивите пазари в региона с реализирани трансакции за 6,4 милиарда долара, което представлява скромен спад от 8% на годишна база. Сингапур, който е отчел 2,3 милиарда долара за тримесечието, е отбелязал ръст от 116% на годишна база въз основа на големи трансакции с офиси.
 
Поевтиняването на йената е намалило обемите на сделките в Япония до 4,6 милиарда долара, а слабата активност в повечето сектори е довела до спад от 61% на годишна база. Резултатите за третото тримесечие в Китай показват продължаваща низходяща тенденция - 55% спад на годишна база или 3,3 милиарда долара. Хонг Конг се е представил по-зле от Страната на изгряващото слънце с годишно намаление на обемите сделки от 75% и е регистрирал едва 720 милиона долара.
 
Трансакциите при офис площите са намалели с 33% до 14,4 милиарда долара, предава „The World Property Journal“. Логистиката и индустриалните недвижими имоти също са в минус – -52% до 4,6 милиарда долара, тъй като повишаването на лихвените проценти и растящата цена на дълга са предизвикали корекции на цените на няколко пазара. Инвестициите на дребно са били ограничени до 4,5 милиарда долара, спадайки с 13%, с отслабени потребителски настроения и перспективи за дискреционни разходи, водещи до по-малък инвеститорски интерес. Хотелите остават най-постоянните показатели в региона, достигайки 8,4 милиарда долара от началото на годината до момента, заради възстановяването на международния и вътрешния туризъм, което привлича глобални и регионални инвеститори в класа активи.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини