Сподели

Търсене на имоти

Кой може да заверява пълномощни за разпореждане с имоти, освен нотариусите?

Промени в Наредба №32 за служебните архиви на нотариусите и нотариалните кантори, регламентират правото на кметовете на населени места, в които няма действащи нотариуси, да извършват заверка на пълномощни за разпореждане с недвижими имоти. Разрешителният режим за органите на местните администрации беше въвеждан и ограничаван няколко пъти, но сега отново е в сила.


Нововъведението предизвика обществена полемика, в която бяха поставени под съмнение образоваността и способностите на кметовете на българските села и по-малки градове за извършването на този род важни действия. Още повече, че законодателят предвижда, освен извършването на самата заверка, документът да се вписва в единния електронен регистър на Нотариалната камара – „Единство“ 2 с кратко резюме към него, за да се избегнат злоупотреби. Информацията е необходима и за нотариусът, който ще трябва в последствие да извърши сделката. Законът изисква и специална форма на упълномощаване с оглед зачестилите случаи на измами с пълномощни – трябва да има изрична и недвусмислена воля за упълномощаване и то за конкретна сделка с имот; самият имот трябва да бъде описан по всички свои признаци - номер, адрес, площ, съседи и т.н., за да се избегнат спекулации; освен да се удостовери подписът на пълномощното, трябва да се удостовери и самото съдържание на документа, а именно, че е било именно такова, каквото е подписано.

Заверката на пълномощно за разпореждане с имот ще може да се прави и в домовете на хората, когато те са болни или трудно подвижни.

Някои общински администрации в областните градове у нас вече провеждат срещи с кметовете на малки населени места, за да извършат инструктаж и да отговарят на въпросите им, така че да няма затруднения и неяснота. 

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини