Сподели

Търсене на имоти

Офис гигантът WeWork подава молба за обявяване в несъстоятелност

Изпадналият в затруднение гигант в областта на споделените офиси WeWork, който от години е в тежко финансово състояние, обяви, че е подал молба за обявяване в несъстоятелност в опит да намали дълга си. Компанията за съвместна работа заяви, че фалитът ѝ засяга операциите в САЩ и Канада, но "глобалните операции се очаква да продължат както обикновено". Подаването на молба за обявяване в несъстоятелност е рязък обрат в събитията за базираната в Ню Йорк компания, която някога беше любимец на стартиращите фирми и обещаваше да промени офис сектора в световен мащаб. В един момент тя привлече огромни средства от инвеститори, включително SoftBank и фирмата за рисков капитал Benchmark, предава AFP.

През 2019 г. WeWork беше считана за най-ценния американски стартъп на стойност 49 млрд. щатски долара. Но неуловимата рентабилност, възходът на дистанционната работа, спадът на наемателите и годините на огромни разходи, нанесоха тежък удар на компанията. В началото на август от там предупредиха американския борсов регулатор (SEC), че се страхуват за оцеляването си: "Съществува съществено съмнение относно способността на компанията да продължи да функционира като действащо предприятие". Независимо от това, WeWork даде положителен отговор на новината за фалита. Главният изпълнителен директор, Дейвид Толи е завил: "Ние дефинирахме нова  категория работа и тези стъпки ще ни позволят да останем световен лидер в гъвкавата работа".

На практика, производството по несъстоятелност дава възможност на компанията да предоговори дълга си с кредиторите и да представи план за реорганизация на бизнеса си, като същевременно остане под закрилата на закона за период, който може да продължи няколко години. WeWork се надява да "прекрати договорите за наем на редица локации", които не носят достатъчно приходи, като посочва, че компаниите собственици "са получили предварително уведомление". Рейтинговата агенция S&P заяви на 1 ноември, че WeWork е в "селективен фалит", след като не е успяла да изпълни условията, поставени от притежателите на дълга.

Спадът на WeWork се ускори само по време на пандемията от коронавирус, която доведе до затваряне на офиси и възход на работата от дома. Компанията се опита да продаде част от бизнеса си, да предоговори договорите за наем и да затвори клонове, но въпреки това, през първата половина на 2023 г. загуби повече от 1 млрд. щатски долара. Падането на WeWork също така сериозно дестабилизира японската SoftBank Group и нейния Vision Fund, които бяха инвестирали много в компанията. Акциите на WeWork струваха едва 80 цента при приключването на търговията на Нюйоркската фондова борса в понеделник вечерта, при пазарна капитализация от 44,5 млн. щатски долара.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини