Сподели

Търсене на имоти

Селфитата са по-смъртоносни от нападенията на акули. Трябва ли повече туристически дестинации да ги забранят?

Забраните за селфита стават все по-често срещани в популярни туристически обекти, тъй като се оказва, че са по-смъртоносни дори от нападенията на акули. Проучване, публикувано в „Journal of Travel Medicine“ през 2022 г., разкрива 379 смъртни случая, свързани със селфита, през предходните 13 години. За същия период, само 90 фатални инциденти са били свързани с акули. „Euronews“ предава, че стремежът към перфектното селфи за социалните медии кара туристите да предприемат екстремни рискове, което е довело до трагични инциденти - фатални падания от скали, инциденти с автомобили и влакове, опасни срещи с диви животни и непредвидени удавяния.
 
В резултат на това, те вече са подложени на големи глоби и дори затвор за участие в опасни, разрушителни и унищожителни действия, свързани с правенето на селфита. През декември 2023 г. 24-годишна жена загина трагично, докато се опитваше да си направи селфи на ръба на крепостта Прабалгад в Индия. Тя падна от 60 метра в дефилето. По време на Тур дьо Франс през 2023 г. зрител, който се опитва да си направи селфи с преминаващите колоездачи, закача кормилото на американски колоездач и предизвиква катастрофа с 20 колоездачи по време на 15-ия етап на състезанието. Миналата година Портофино в Северна Италия въведе временна забрана за селфита в някои райони на града, за да предотврати пренаселеността по тесните му улици. Забраната беше въведена след описан като "анархичен хаос", причинен от туристи, които блокират движението, за да се снимат.
 

Да рискуваш живота си за перфектната снимка

 
Правенето на перфектната снимка за социалните мрежи често води до рисково поведение, подхранвано от желанието да се откроите в претъпкания пейзаж. Подтикнати от желанието за харесвания, споделяния и слава, опасните селфита продължават да стават все по-популярни. От 379-те смъртни случая в света, свързани със селфита в периода 2008-2021 г., 37,2 % са били на пътници, а не на местни жители. Паданията от височина съставляват 49,9 % от всички смъртни случаи, следвани от свързаните с транспорта (28,4 %) и удавянията (15,3 %). Средната възраст на жертвите на селфита през този период е била 24,4 години. Жените са били по-склонни да получат фатални наранявания при падане от височина и срещи с животни, докато повече мъже са загинали при рискове, свързани с транспорта. Сред държавите с най-голям брой смъртни случаи от селфита са Индия (26,4%), САЩ (10,3%) и Русия (8,7%). Нещо по-лошо, според проучване на „Journal of Family Medicine and Primary Care“, смъртните случаи, свързани със селфита, най-вероятно са недокладвани, тъй като обикновено не се посочват като причина за смъртта.
 

Дестинациите, които ограничават правенето на селфита

Японската железопътна компания „JR West“ забрани селфи стиковете на пероните си, за да предотврати токови удари от въздушни кабели и падане върху релсите. След поредица от инциденти, свързани със селфита в Мумбай, Индия, правителството въведе зони, забранени за снимки, в определени райони на града, включително някои плажове, фестивални места и туристически атракции. В Памплона, Испания, правенето на селфита по време на ежегодното Бягане на биковете е забранено поради предишни случаи на разкъсване на хора. В САЩ, Ню Йорк, е приет законопроект, забраняващ селфитата с диви котки, освен ако между човека и животното няма физическа преграда.

По същия начин, посетителите на езерото Тахо бяха помолени да не си правят селфита с мечки, тъй като обръщането с гръб към мечка е изключително опасно.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини