Сподели

Търсене на имоти

​110 хил. евро ще вложи Община Бургас в природосъобразни решения за градската среда

110 хил. евро европейско финансиране е предоставено на Община Бургас за природосъобразни решения в градската среда, информира официалният общински портал. Средствата са част от бюджета на проект „Природосъобразни решения за зелени градове - CONNECTING Nature" , финансиран по Програмата за научни изследвания и иновации на Европейския съюз Хоризонт 2020, в който Бургас участва в партньорство с градове от Белгия, Полша, Германия, Словения, Босна и Херцеговина, Гърция, Кипър, Испания, Италия, Грузия, Армения и Обединеното кралство, с водещ партньор колеж „Тринити", гр. Дъблин, Ирландия. Целта на иновативния проект, със срок на изпълнение до 2022г., е превръщане на Европа в глобален лидер по преосмисляне на моделите за по-ефективно прилагане в градовете на природосъобразните решения, чието значение и финансиране непрекъснато нарастват с оглед възможността за „завръщане" на природата в градските пространства и подобряване на градската среда, както и за създаване на допълнителна заетост в градовете и подобряване здравето и комфорта на гражданите.
 
Община Бургас участва в рамките на проекта като „град-последовател" ("fast-follower city"), чиято роля е да проучи и успешно да приложи съотносимите към нуждите на града добри практики и опит на градовете Глазгоу, Познан и Генк в разработването на иновативни „зелени" решения в градска среда. Предоставеното на Бургас европейско финансиране е в размер на 109 999,75 евро. Разработените в хода на проекта с участието на 13 европейски града, иновативни природосъобразни решения за малки, средни и големи градове ще бъдат разпространени и сред други градове. Така например, местният съвет в шотландския град Глазгоу, в който 60% от общо 600000-ното му население живее на 50 м от изоставени и занемарени градски площи, ще търси начин да осигури достъп на всеки гражданин до зелени или водни пространства на най-много 400 м от местоживеенето, белгийският град Генк, с население 65000 души, ще търси начини за превръщането на града от център на минната промишленост в център на устойчивата енергия, а в полският град Познан, с население 500000 души, ще бъде стимулиран интереса на гражданите към предлагане и гласуване на различни природосъобразни решения за прилгането им в кварталите на града.

На проведената в Дъблин встъпителна среща по стартиралия през юни 2017г. проект „Connecting Nature“, представителите на местните власти, научните среди и бизнеса от 19 европейски страни са били запознати с възможностите за финансиране на природосъобразни инфраструктурни проекти, предоставяни от Европейската инвестиционна банка. Според представената на срещата информация, населението на Европа, живеещо в градове към момента е над 70% с прогноза до средата на 21 век да достигне до 80%, което означава, че до 2050г. около 36 млн. нови граждани ще се нуждаят от дом, работа, комунални и социални грижи. В този аспект, природосъобразните решения могат да допринесат за справяне с нарастващите предизвикателства пред градовете, свързани с влошаване здравето на хората, унищожаване на природния потенциал, осигуряващ чист въздух, вода и почва, изменение на климата и застрашаващо увеличение на риска от природни бедствия.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини